Baard Einar Dyrhaug, Karin Wasskog og Eivind Lambertsen.

Over halvparten av Bravida Norges biler er nå elektriske

En viktig milepæl er passert: Over 50 prosent av selskapets rundt 1 600 servicebiler går nå på strøm.

Pressemelding

Dette markerer et tydelig skifte i en av Norges største operative bilparker. Elektriske kjøretøy er i ferd med å bli standarden, ikke unntaket.

– Dette er en milepæl vi har jobbet målrettet mot over flere år. At elbilene nå er i flertall, viser at løsningene fungerer i hverdagen vår, sier Baard Dyrhaug, Fleet manager i Bravida Norge.

For få år siden var det usikkerhet knyttet til om en så stor servicebilpark kunne elektrifiseres uten å gå på bekostning av drift og tilgjengelighet. I dag er bildet et annet. Nye bilmodeller dekker behovene bedre, og overgangen går stadig raskere.

Utviklingen fortsetter i høyt tempo. Nå er mer enn 70 prosent av alle nyanskaffelser elektriske, noe som vil gi rask effekt på hele bilparken i årene som kommer.

– Oppnåelse av denne milepælen er veldig gledelig og elektrifiseringen av bilparken er i tråd med krav i vår klimaomstillingsplan. Bravida Group «Near-term» klimamål er godkjent av Science Based Targets initiative (SBTi), med mål om netto null utslipp i hele Bravidas verdikjede i 2045, sier Karin Wasskog, fagansvarlig for kvalitet og bærekraft i Bravida Norge. Hun legger til:

– Elektrifiseringen er et av flere steg i vårt arbeid med å redusere utslipp og modernisere vår egen drift. Det gir både miljøgevinster ved reduksjon av CO2-utslipp og mer effektiv ressursbruk gjennom god planlegging av oppdrag for å redusere transport.

Samtidig er tilgangen på lading fortsatt en nøkkelfaktor. For å lykkes fullt ut er Bravida avhengig av gode lade­løsninger både hjemme, på arbeidsplasser og ute på prosjekter.

Med flertallet av bilene nå elektriske, går Bravida fra en overgangsfase til en ny normalsituasjon, der strøm er førstevalget.